Park zdrojowy

Uzdrowisko w Nałęczowie

Lecznicze właściwości nałęczowskich wód są znane już od początku XIX wieku i przyniosły miejscowości miano „miasteczka zdrowia”. Już od ponad 100 lat przyciąga ono wybitne postaci, szukające ukojenia nerwów i regeneracji ciała.

Zdrowe ciało, zdrowy duch

Specyficzny klimat Nałęczowa wynika z jego położenia – miasteczko jest osłonięte od wiatrów przez łagodne wzniesienia. Dzięki temu nie dochodzi do raptownych zmian atmosferycznych. Sprzyja to obniżeniu ciśnienia i łagodzi objawy sercowe. 

W tym niewielkim mieście leczy się nie tylko schorzenia serca (zaleca się tu pobyt osobom po transplantacji). Można skorzystać tu z ośrodków odnowy biologicznej, kliniki chirurgii oka, chirurgii plastycznej, jaskiń solnych i innych, jednak prawdziwą sławę i historycznie znaczenie przyniosło Nałęczowowi uzdrowisko z ponad 20-hektarowym parkiem zdrojowym. 

Historia i znaczenie

Park zdrojowy założył już w XVIII wieku Stanisław Małachowski. W XIX wieku został on powiększony, aby sprostać potrzebom kuracjuszy, wśród których sława Nałęczowa stale rosła. 

Nałęczowski Park Zdrojowy jest gratką dla miłośników i znawców flory. Drzewostan jest ściśle dobierany i pielęgnowany od 190 lat. Dlatego oprócz typowej roślinności znajdują się tam także okazy nietypowe dla tej części Europy – w tym rośliny zachodnioeuropejskie, a nawet amerykańskie.

W XIX wieku nałęczowskie uzdrowisko stało się modne wśród elity kulturalnej. To tutaj walczył z agorafobią Bolesław Prus. Pisarz tak upodobał sobie to miejsce, że wracał do niego przez 30 lat. To właśnie w Nałęczowie powstawały fragmenty Lalki, Emancypantek czy Placówki. Dziś w Nałęczowie możemy zwiedzić muzeum poświęcone pisarzowi.

Oprócz Prusa bywali tutaj także: Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, Ignacy Paderewski, Karol Szymanowski. 

Szczególnie związany z miejscowością był Żeromski. Przybył tutaj jako nauczyciel. Założył rodzinę i stworzył pracownię w stylu zakopiańskim, w której dziś mieści się muzeum Żeromskiego.