Wąwóz "Głowackiego"

Tytuł zastępczy
Tytuł zastępczy
Tytuł zastępczy

Nałęczów, leżący niemal w całości na zboczach Bystrej i Bochotniczanki może poszczyć się kilkoma wąwozami chętnie odwiedzanymi przez kuracjuszy i turystów.

Jednym z najciekawszych jest system wąwozów (wąwóz główny i kilka odchodzących od niego ramion bocznych) z wejściem od ul. B.Głowackiego. Ten dolinny wąwóz wcinający się w kilkumetrową pokrywę lessową rozcina suchą dolinkę na prawym zboczu doliny Bystrej.

Wąwóz główny o długości około 550 m dzieli się na trzy odcinki. Odcinek wlotowy o długości około 100 m, głębokości 3 – 5 m i nachyleniu zboczy 30 – 35 st., najdłuższy odcinek środkowy liczy około 250 m, jest głęboki na 8 – 10 m, a zbocza nachylone są pod katem 35 – 40 st. i ostatni odcinek liczy ok.200 m, szerokość dna wynosi 5 – 10 m a wysokość zboczy wynosi 5 – 8 m.

Ścieżka spacerowa przebiegająca przez odcinek środkowy wąwozu z uwagi na wąskie rozcinane dno zabezpieczona jest drewnianą barierą ochronną. Ramiona boczne wąwozu mają około 100 – 150 m długości i około 3 – 8 m głębokości.

Nad ostatnim lewostronnym ramieniem bocznym leżącym nieopodal ul Klonowej zobaczyć można domy na drzewach. Domy wzniesione wśród konarów drzew robią wrażenie jakby rzeczywiście zostały wzniesione na drzewach. Tymczasem stoją na wysokich drewnianych palach. Jest to pensjonat "W Drzewach" z apartamentami w koronach drzew zapewniającymi niewątpliwie niezapomniany wypoczynek.